np. wg metodyki dostępnej na: http://www.coolfarmtool.org/
Prowadzenie rzeczywistych pomiarów związanych emisją gazów cieplarnianych wymaga sporych nakładów finansowych, czasu oraz odpowiednich kwalifikacji, więc jest stosowane rzadko. Nie zmienia to faktu, że świadomy rolnik powinien wiedzieć gdzie i kiedy przyczynia się do wzrostu lub spadku emisji oraz jakie jego działania są korzystne, a które nie. Rozwiązaniem może być pozyskanie niezbędnej wiedzy z dostępnych kalkulatorów oraz z publikacji naukowych i popularno-naukowych.
Jednym dostępnych w internecie kalkulatorów jest Cool Farm Tool. O ile dwa ostatnie słowa łatwo przetłumaczyć („farm” – farma, gospodarstwo; „tool” – narzędzie, instrument) to słowo „cool” w języku angielskim może mieć dwa znaczenia. Po pierwsze „cool”: oznacza „chłód”, co jest znamienne w kontekście efektu cieplarnianego. Poza tym „cool” oznacza „świetny, znakomity”, co można uznać za marketingową zachętę do skorzystania z omawianego kalkulatora. Wykorzystanie kalkulatora polega na odpowiedzi na szereg pytań, np. jaka produkcja rolna prowadzona jest w gospodarstwie? Jakie rośliny uprawiane są i na jakim areale? Na tej podstawie program wylicza emisję dwutlenku węgla z danego gospodarstwa. Jedynym ograniczeniem do stosowania tego bardzo pożytecznego narzędzia może być znajomość języka angielskiego. Mniej wprawni językowo mogą skorzystać z publikacji naukowych w języku polskim. Ta forma może nie jest tak wygodna jak kalkulator internetowy, ale ze wszech miar godna polecenia.
- http://ageconsearch.umn.edu/bitstream/198862/2/2014_3_22.pdf
- http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-dd332a7b-2098-4082-bc9b-454a5fd5be14/c/Jarosz_i_in.pdf
Od 2021 roku powinny być dostępne na stronach banku BNP Paribas zarówno kalkulatory śladu węglowego w języku polskim adresowane do konsumentów, jak i odpowiednie do obliczania śladu węglowego w gospodarstwie rolnym.