Wysokość i jakość plonu, zależy głównie od cech genetycznych roślin uprawnych, ich potencjału plonowania oraz specyficznych cech jakościowych, które ujawniają się w konkretnych warunkach produkcyjnych.
Rośliny do optymalnego przejścia pełnego cyklu rozwojowego zakończonego wydaniem plonów potrzebują odpowiedniej gleby, określonej ilości wody, odpowiedniego do ich potrzeb rozkładu temperatur i nasłonecznienia. Zależnie od warunków glebowo-klimatycznych na danym obszarze wymogi te mogą być spełnione w różnym stopniu. Prawidłowy wzrost i rozwój roślin może być zakłócony nie tylko przez niedobory ważnych składników odżywczych lub wody w glebie, ale nawet przez krótkotrwałe, niekorzystne warunki pogodowe, np. wystąpienie przymrozków, silnych wiatrów, podtopień, w wyniku czego zostają one uszkodzone i znacząco obniżają plonowanie.
W przyszłości dobór gatunków roślin uprawnych, ich odmian i agrotechniczny proces ich uprawy będzie silnie uzależniony od biegnących zmian klimatycznych, dlatego warto znać prognozy na najbliższe lata i dziesięciolecia.
W ramach obszaru „Siew i sadzenie” dostępne są aktualnie następujące lekcje:
- Korzyści z odpowiedniego siewu i sadzenia
- Materiał siewny i nasadzeniowy – podstawa sukcesu
- Prawidłowy ekonomicznie dobór roślin i ich siew i sadzenie
- Profit z właściwego zmianowania roślin i zagęszczenia łanu
- Jak uniknąć zagrożeń upraw roślinami niedozwolonymi i niebezpiecznymi?
Więcej w Akademii Zrównoważonego Rolnictwa.