Ważnym elementem środowiska, który bardzo łatwo zanieczyścić środkami ochrony roślin jest woda. Już niewielka ilość stężonego produktu, na przykład taka, jaka zostaje na niewypłukanej zakrętce, może skutecznie zanieczyścić staw o powierzchni 1 ha i głębokości 1 m, sprawiając że woda nie będzie nadawała się do uzdatniania dla ludzi i będzie stwarzała zagrożenie dla żyjących w niej organizmów.
Wody powierzchniowe i gruntowe mogą zostać zanieczyszczone między innymi podczas mycia opryskiwacza – o ile zanieczyszczona woda nie będzie zbierana i odpowiednio zagospodarowywana. Istnieje szereg metod neutralizacji takiej wody w gospodarstwie, które możemy podzielić na dwie kategorie:
- Bioremediacja – usuwanie zanieczyszczeń z wody z wykorzystaniem pożytecznych mikroorganizmów namnażanych w substracie składającym się ze słomy, torfu i gleby z gospodarstwa. Jest to metoda prosta i praktyczna, a stanowisko do bioremediacji można wykonać własnym sumptem. Bioremediacja pozwala całkowicie pozbyć się zanieczyszczeń, a zużyty substrat można wykorzystać jako kompost.
- Dehydratacja – minimalizacja objętości zanieczyszczonej wody poprzez gromadzenie jej w specjalnym zbiorniku i odparowanie pod wpływem działania słońca i wiatru. Na dnie zbiornika pozostaje osad, który należy przekazać firmom zajmującym się odpadami niebezpiecznymi.
Różne modele stanowisk do bioremediacji i dehydratacji, ich budowę, wady i zalety omówione zostały w poniższym filmie:
Właścicieli gospodarstw i doradców chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat sposobów neutralizacji płynnych pozostałości i szukających informacji o projektowaniu i instalacji stanowisk bioremediacyjnych i dehydratacyjnych, zachęcamy do pobrania bezpłatnego poradnika (PDF).
Skuteczna, bezpieczna i nie pozostawiająca zanieczyszczeń w środowisku ochrona roślin jest elementem zrównoważonego rolnictwa. A najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem zagospodarowania płynnych pozostałości po zabiegach ochrony roślin są stanowiska do bioremediacji i dehydratacji umiejscowione w gospodarstwie.
Autorką tekstu jest dr Joanna Gałązka, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin w ramach Inicjatywy bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin.