W ramach naszej współpracy z koalicją „Zdrowe Gleby” spotkaliśmy się z Krzysztofem Bolestą, sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W trakcie spotkania rozmawialiśmy o jakości polskich gleb oraz znaczeniu ich stanu dla środowiska naturalnego w Polsce.
Zdaniem Koalicji konieczne jest podjęcie niezwłocznych działań na rzecz poprawy obecnego stanu gleb w naszym kraju. Niemal 2/3 użytków rolnych w Polsce wymaga pilnego odkwaszenia, ponieważ ich przeważająca część jest silnie zdegradowana – 6,7 mln ha gleb uprawnych posiada odczyn poniżej 5,1 pH.
Ważnym aspektem zaangażowania Ministerstwa Klimatu i Środowiska w poprawę jakości gleb jest powiązanie tego działania z sekwestracją węgla. Wprowadzenie odpowiednich technik upraw gleby, nie tylko sprzyja redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także daje gospodarstwom nowe możliwości biznesowe. Rolnictwo regeneratywne, które koncentruje się na odbudowie zdrowia gleby, zwiększaniu bioróżnorodności i sekwestracji dwutlenku węgla, odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji rolnictwa. Dzięki tym praktykom gleba staje się naturalnym magazynem węgla, co przyczynia się do zmniejszenia ogólnej emisji sektora rolniczego. Dodatkowo, stosowanie tych metod sprawia, że rolnicy stają się bardziej wartościowymi partnerami dla firm w kontekście raportowania wskaźników ESG oraz redukcji emisji w całym łańcuchu dostaw.
– wskazywała podczas spotkania Małgorzata Bojańczyk.
W trakcie spotkania przedstawiciele Koalicji zwrócili również uwagę na kwestię konkurencyjności polskiego rolnictwa na tle innych krajów europejskich oraz na konieczność podejmowania kampanii społecznych skierowanych na problem jakości gleb. Rachunek strat wywołanych zaniechaniami w regeneracji gleb, poza stratami ekonomicznymi w rolnictwie, obejmuje również koszty środowiskowe, społeczne oraz utracone korzyści w turystyce i rybołówstwie, co jest konsekwencją eutrofizacji Morza Bałtyckiego (nadmiaru substancji odżywczych, zwłaszcza azotu i fosforu, pochodzących z rolnictwa, co prowadzi do nadmiernego rozwoju roślinności wodnej, głównie glonów).
Spotkanie zakończyło się wspólną deklaracją dotyczącą konieczności podjęcia radykalnych działań skierowanych na poprawę aktualnego stanu polskich gleb oraz zapewnieniem, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmie działania prowadzące do zainteresowania tą tematyką innych resortów. Konieczność uregulowania odczynu gleb użytkowanych w polskim rolnictwie jest problemem, który, ze względu na wywoływane straty społeczne, gospodarcze i ekonomiczne, powinien być pilnie rozwiązany.
Koalicja Zdrowe Gleby zrzesza 14 organizacji społecznych, samorządowych, związkowych, branżowych i producenckich, które wspólnie działają na rzecz poprawy jakości polskich gleb. Więcej informacji o Koalicji dostępnych jest na tej stronie.