Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności w ramach kampanii promującej rolnictwo cyfrowe i nowoczesne techniki upraw gleby opracowało dedykowaną infografikę poświęconą korzyściom z rolnictwa cyfrowego. Kampania realizowana jest w ramach programu Partners for International Business (PIB) „Soil Improvement Poland”.
Wyzwania i potrzeba nowych rozwiązań
Współczesne rolnictwo zmaga się z wieloma wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska oraz koniecznością zwiększenia efektywności produkcji. W szczególności istotne jest ograniczanie zużycia nawozów, pestycydów, antybiotyków, paliw i energii oraz emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnej optymalizacji kosztów wytwarzania. Wyzwania te przekładają się na konieczność doboru odpowiednich technologii i praktyk rolniczych do produkcji w systemie zrównoważonym.
Wdrażanie nowych rozwiązań jest konieczne również w kontekście stanu gleb w Polsce – ponad 64% gleb uprawnych w Polsce jest kwaśnych albo bardzo kwaśnych, co skutkuje m.in. niskimi plonami, słabą efektywnością nawożenia i szkodliwym wpływem rolnictwa na środowisko. Stawia to polskich rolników w bardzo niekorzystnej pozycji konkurencyjnej.
Zdrowa gleba to podstawa. Dzięki odpowiedniemu pH gleby można budować jej żyzność, zwiększając w niej zawartość próchnicy, jak również stabilizując bilans wodny w czasach nasilających się susz. Dużą rolę w podnoszeniu jakości gleby odgrywają nowoczesne techniki cyfrowe, dzięki którym gospodarstwo jest w stanie produkować więcej i taniej. Ponadto informacje pozyskiwane za pomocą rozwiązań cyfrowych zastosowanych w gospodarstwie mogą być wykorzystane na potrzeby systemów umożliwiających identyfikowalność produktów w łańcuchu dostaw do klientów końcowych, co przekłada się na podniesienie pozycji konkurencyjnej gospodarstwa.
– mówi Małgorzata Bojańczyk , Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności.
Korzyści płynące z rolnictwa cyfrowego
Główne korzyści rolnictwa cyfrowego w uprawie roślin (ang. Digital Farming) to dostarczanie narzędzi umożliwiających monitoring warunków pogodowych i glebowych na polach za pomocą technologii cyfrowych. Oznacza to możliwość wyznaczania odpowiednich terminów zabiegów agrotechnicznych, co ma szczególne znaczenie w przypadku ochrony chemicznej. Ponadto narzędzia cyfrowe pozwalają ocenić potrzeby roślin w zakresie nawadniania i odżywienia upraw, czy określić ryzyko występowania chorób oraz szkodników. W efekcie rolnicy uzyskują oszczędności w zużyciu nawozów, pestycydów i wody przy jednoczesnym wzroście plonów i ich jakości.
Digital Farming oferuje szereg dedykowanych technik, narzędzi i rozwiązań, w tym np. monitoring zużycia energii i innych mediów, co przekłada się na oszczędności w ich wykorzystaniu. Cyfrowe narzędzia w szklarni, farmie wertykalnej czy budynkach inwentarskich, umożliwiają kontrolę mikroklimatu w tych obiektach oraz dopasowanie w trybie automatycznym parametrów mikroklimatu odpowiednio do potrzeb roślin czy zwierząt.
Dlatego rozwiązania cyfrowe mogą być również z powodzeniem wykorzystywane w produkcji zwierzęcej pozwalając na monitoring i kontrolę zachowania zwierząt, np. wykrywanie rui, określanie prawidłowości warunków mikroklimatycznych panujących w budynkach inwentarskich, monitorowanie zużycia wody i paszy. W efekcie producenci są w stanie oceniać zużycie wody i pasz w gospodarstwie oraz wykrywać potencjalne anomalie, wywołane np. stanem chorobowym zwierząt.
Za pomocą urządzeń pomiarowych i narzędzi analitycznych, rolnik w czasie rzeczywistym uzyskuje dane na temat tego, co dzieje się w jego gospodarstwie oraz jest w stanie monitorować zachowanie zwierząt oraz ich stan zdrowotny. Takie dane, dostarczane na bieżąco, pozwalają szybko wykrywać problemy w produkcji roślinnej i zwierzęcej, co pozwala nie tylko skutecznie je eliminować, ale przekłada się na podniesienie jakości upraw czy poziomu dobrostanu zwierząt.
– podkreśla Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności.
Poprzez monitorowanie mikroklimatu, zdrowia zwierząt, spożycia wody i paszy oraz analizę danych, rolnicy zyskują większą kontrolę nad swoją produkcją. Takie podejście pozwala na poprawę efektywności, zmniejszenie kosztów, a także na lepsze dostosowanie działalności rolniczej do wymagań środowiska i zwierząt. Cyfrowe rozwiązania przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa, zwiększając konkurencyjność gospodarstw.
Przyszłość rolnictwa cyfrowego
Wdrażanie rozwiązań cyfrowych w rolnictwie to krok ku przyszłości, który pomoże zaspokoić rosnące potrzeby związane z produkcją żywności, a jednocześnie zapewni zrównoważony rozwój sektora rolnego. Dalszy rozwój technologii cyfrowych w rolnictwie jest niezbędny, aby sprostać wyzwaniom związanym z ochroną środowiska, efektywnością produkcji i konkurencyjnością gospodarstw rolnych.
Kampania promująca cyfryzację w rolnictwie, realizowana w ramach projektu Partners for International Business (PIB) „Soil Improvement Poland”, ma na celu zwiększenie świadomości i edukację w zakresie nowoczesnych technologii rolniczych oraz przyczynić się do poprawy jakości gleb i zwiększenia efektywności produkcji. Więcej informacji oraz materiały edukacyjne dostępne są na stronie polskiegleby.pl.