W lipcu 2024 roku do grona członków Stowarzyszenia dołączyła firma eAgronom. Przedsiębiorstwo jest dostawcą programu węglowego oraz oferuje oprogramowane do zarządzania gospodarstwem i doradztwo agronomiczne.
eAgronom działa od 8 lat i specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych dla rolników. Główna siedziba firmy znajduje się w Estonii, a odziały zlokalizowane są również na Łotwie, w Polsce i w Hiszpanii. Dzięki współpracy z rozbudowaną siecią partnerów rozwiązania firmy dostępne są także w innych krajach europejskich i w Afryce. Obecnie z oprogramowania eAgronom korzysta ponad 2,5 tys. rolników gospodarujących na powierzchni przekraczającej 1,5 mln ha.
Program węglowy eAgronom skupia się na wspieraniu rolników w transformacji w kierunku zrównoważonej produkcji rolnej, co dodatkowo pozwala na zwiększenie przychodów gospodarstw z tytułu sprzedaży kredytów węglowych. Wdrożenie do programu rozpoczyna się od oceny potencjału emisyjnego oraz weryfikacji stosowanych w gospodarstwie praktyk agronomicznych. Efektem oceny potencjału jest lista rekomendacji w zakresie wdrażania zrównoważonych praktyk rolnych, w tym zaleceń związanych z optymalizacja kosztów gospodarstwa.
Nasze konsultacje z rolnikami w sprawie emisji dwutlenku węgla pozwalają nam przede wszystkim uzyskać wstępny obraz bazowego śladu węglowego gospodarstwa, co pozwala zrozumieć źródła emisji i określić, które obszary działalności gospodarstwa można ulepszyć. Dzięki naszemu oprogramowaniu wdrażanie nowych praktyk w gospodarstwie jest rejestrowane w naszym systemie i umożliwia analizowanie danych będących wynikiem wprowadzonych ulepszeń. W ten sposób rolnicy otrzymują bieżący dostęp do informacji na temat swoich pól, upraw czy płodozmianu oraz analizy kosztów operacyjnych, zasobów i zyskowności gospodarstwa.
– mówi Kornelia Kajda, Dyrektor eAgronom Polska.
Stosowanie narzędzi cyfrowych eAgronom dostarcza wskazówek dotyczących upraw, pozwala na tworzenie spersonalizowanych planów, zrównoważonego pod względem agronomicznym i finansowym płodozmianu, otrzymywanie rekomendacji stosowania praktyk rolniczych, nawożenia, ochrony roślin, strategii upraw, zarządzania zasobami i maszynami oraz otrzymywania szczegółowych wytycznych na temat praktyk z zakresu redukcji emisji.
Skuteczne działania agronomiczne wymagają podejmowania przez rolników trafnych decyzji, które ograniczają koszty oraz podnoszą efektywność wykorzystania zasobów gospodarstwa. Wdrażanie rozwiązań cyfrowych wspomagających zarządzanie jest jednym z elementów modelu rolnictwa zrównoważonego, które poza optymalizacją finansową przynoszą również korzyści środowiskowe.
– podkreśla Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności.
Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha odpowiedzialności za żywność. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze zrównoważonego rolnictwa i żywności w Polsce. W 2024 roku Stowarzyszenie obchodzi 10. rocznicę powstania.